تغذیه دوران بارداری

پیش از بارداری:

توجه به سلامت قبل از بارداری، برای زن و مرد مهم است. BMI بالا میتواند یکی از علل ابتلا به ناباروری در هر دو جنس باشد. خطر عدم تخمک گذاری در زنان با BMI بیشتر از 20، بیشتر است. تغییرات رژیمی میتواند در کاهش اختلالات تخمک گذاری و بهبود باروری موثر بلاشد.

تغییرات فیزیولوژیک طی بارداری:

حجم خون، اندازه قلب، نیاز مادر به اکسیژن، سطح ویتامین های محلول در چربی، اجزای لیپیدی خون، کلسترول، TG ، افزایش می یابد. سطح هموگلوبین، آلبومین و ویتامین های محلول در اب پس از انتهای سه ماهه اول و فشار خون طی 6 ماه اول بارداری کاهش می یابد.
تهوع و استفراغ در سه ماهه اول بروز می کند و اشتیاق شدید یا تنفر غذایی در این دوره معمول است.کاهش دستگاه گوارش موجب افزایش جذب آب و افزایش خطر یبوست می شود.احتمال ریفلاکس معدی نیز افزایش می باید.

نیازهای تغذیه ای دوران بارداری:

میزان نیاز به انرژی طی سه ماهه دوم و سوم بارداری افزایش می یابد و مدیریت دریافت غذایی به منظور رسید به وزن توصیه بسیار مهم است.پروتیین اضافه برای تولید بافت های مادر و جنین مورد نیاز است. این نیاز طی بارداری زیاد می شود وطی سه ماهه سوم به بیشترین مقدار خود میرسد.رشد ضعیف جنین از عوارض کمبود پروتیین طی بارداری می باشد.افرادی که رژیم گیاهخواری دارند، زنانی که هنوز سن رشد خود آنها به پایان نرسیده است و مادران چندقلو باردار، نیاز به توجه ویژه دارند.در رابطه با مصرف کربوهیدراتها حفظ قند خون و جلوگیری از کتوزیس اهمیت ویژه دارد و باید اولویت مصرف با کربوهیدرات های پیچیده ( دانه های کامل، میوه ها، سبزیجات) باشد.باید روزانه غلات کامل، سبزیجات زرد و سبز برگ پهن، میوه های تازه و خشک شده، برای تامین ویتامین ها، مینرال و فیبر مصرف شوند.مصرف فیبر کافی متناسب با کالری دریافتی به پیشگیری و حل مشکل یبوست کمک می کند.از دیگر مواغذایی مهم در این دوره میتوان به استفاده از ماهی ( دوباردر هفته) جهت تامین نیاز به اسیدهای چرب ضروری اشاره کرد.

وزن گیری طی بارداری:

  • میزان مجاز افزایش وزن در افراد با BMI کمتر از 18.5(کم وزن) ، 12.5-18 کیلوگرم می باشد.
  • میزان مجاز افزایش وزن در افراد با BMI 24.5-18.5 (نرمال)، 11-16 کیلوگرم می باشد.
  • میزان مجاز افزایش وزن در افراد با BMI 29.9-25 (اضافه وزن)، 7-11.5 کیلوگرم می باشد.
  • میزان مجاز افزایش وزن در افراد با BMI بیشتر از 30 (چاق)، 5-9 کیلوگرم می باشد.

مشکلات بارداری:

یبوست:

زنان باردار در صورت عدم مصرف کافی آب و فیبر دچار یبوست خواهند شد.مصرف آب زیاد و غذاهای غنی از فیبر شامل میوه های خشک معمولا مشکل یبوست را کنترل می کند.برخی از زنان به انواعی از نرم کننده های مدفوع نیاز دارند.

پیکا:

به خوردن مواد غیرغذایی طی بارداری اطلاق می شود و معمولا شامل خاک خوری، مصرف نشاسته خشک، یخ خوری، و خوردن بعضی مواد از قبیل کاغذ، موادسوخته، سنگو.. می باشد.از عوارض استفاده از بعضی مواد میتوان چاقی و کنترل نامناسب گلوکز خون در اثر مصرف نشاسته زیاد، افزایش فشارخون در اثر مصرف جوش شیرین، علایم پره کلامپسی در اثر مصرف پکینگ پودر و .... را نام برد.راهکار مناسب استفاده از مواد جایگزین مناسب جهت مقابله با پیکا می باشد.

ادم و کرامپ های پا:

معمولا در سه ماهه سوم ادم فیزیولوژیک و خفیفی مشاهده میشود. درصورتی که پروتیین دریافتی کافی باشد هیچ مداخله ای برای این ام ضرورت ندارد.